Strona główna » Blog »
Czas czytania: 3 minuty
Złoto wielu osobom kojarzy się z luksusem, elegancją i wyrafinowaniem. Jubilerzy proponują wiele wyrobów biżuteryjnych wykonanych z tego metalu, co znacząco zwiększa wybór oraz trudność w trakcie podejmowania decyzji o ostatecznym zakupie. Co więcej, w sklepach coraz częściej można spotkać wyroby z tzw. białego złota. Nie każdy jednak wie, czym dokładnie ten zamiennik klasyki różni się od najpopularniejszego złota żółtego. Poznaj różnice między oba wariantami i dowiedz się, który z nich sprawdzi się dla Ciebie lepiej.
Czym jest białe złoto?
Złoto większości osobom kojarzy się z metalem szlachetnym, które przybiera żółty połysk. Jest to drogocenny kruszec, z którego tworzone są przede wszystkim rozmaite wyroby jubilerskie czy inne przedmioty codziennego użytku takie jak zastawa stołowa bądź dekoracje do domu. Poza tym złotem wyróżnia się również tzw. białe złoto. Staje się ono coraz bardziej popularne, dlatego jego wartość nieustannie wzrasta.
Klasyczne złoto o próbie 585 zawiera stop 58,5% złota. Reszta metalu to miedź i srebro. W przypadku białego złota, sama zawartość czystego metalu szlachetnego jest taka sama, jednak różnice występują w dodatkach. Tutaj wykorzystuje się te, które sprawiają, że wyrobu przybierają barwę delikatnie srebrzystą, a nie żółtą.
Jak rozpoznać białe złoto od zwykłego złota?
Białe złoto wytwarzane jest na dwa sposoby. Może to być proces, który polega na urozmaiceniu bazowego metalu domieszkami takich substancji jak:
- miedź,
- nikiel,
- srebro.
To połączenie sprawia, że całość przybiera delikatny odcień o białej poświacie, który wyglądem może niektórym kojarzyć się z platyną. Aby wyeliminować specyficzny żółty połysk złota, wyroby pokrywa się dodatkową powłoką rodu. Innym sposobem, równie popularnym, jest połączenie klasycznego złota i niklu. W celu uzyskania idealnego odcienia białego złota wystarczy zadbać o odpowiednie proporcje. Ta metoda nie wymaga okrywania poszczególnych elementów rodem.
Aby rozpoznać białe złoto od zwykłego złota, zazwyczaj wystarcza tak naprawdę ocena danego wyrobu pod względem jego barwy. Chcąc mieć pewność, że w elemencie zawarty jest szlachetny metal, należy mieć na uwadze, iż powinien być on oznaczony próbą jubilerską. Niekiedy do rozpoznania białego złota korzysta się ze spektrometru, który umożliwia ocenę składu pierwiastków w stopie. Warto również wiedzieć, że białe złoto, pomimo tego, iż swoją barwą przypomina srebro, tym metalem nie jest. Wiedzę na temat tego, jak odróżnić białe złoto od srebra można nabyć, korzystając z jednego ze wcześniejszych wpisów dostępnego pod linkiem.
Realna wartość białego złota vs. zwykłego złota
Większość sprzedawców białego złota i zwykłego złota nie zaznacza większych różnic pod względem wartości obu metali szlachetnych. Jak wspomniano wcześniej, w obu tych wariantach, zawartość czystego złota (w zależności od próby jubilerskiej) jest dokładnie taka sama. Ze względu na to, że w trakcie wyceny to właśnie ona jest brana pod uwagę, cena wyrobów z poszczególnych mieszanek nie różni się od siebie.
Jedynym wariantem różnicującym wartość białego złota i zwykłego złota jest ich popularność. Ze względu na to, że białe złoto jest wciąż mniej znane niż jego klasyczny zamiennik, niektórzy jubilerzy sprzedają je odrobinę drożej. Kolor biżuterii tylko w niewielkim stopniu przekłada się na jego wartość. Do innych elementów, które mają znaczenie przy wycenie metali, zalicza się np.:
- próbę jubilerską,
- specyfika wykonania,
- masa wyrobu.
Złoto czy białe złoto – podsumowanie?
Wiele osób zastanawia się, które złoto – białe czy żółte – sprawdza się lepiej. Należy jednak wiedzieć, iż ostateczny wybór powinien być uwarunkowany indywidualnymi preferencjami. Białe złoto, które charakteryzuje się bardziej chłodnym odcieniem, przypadnie do gustu osobom, które nie lubią nadmiernego połysku, które emanuje typowym dla złota żółtym blaskiem. Warto wiedzieć iż biżuteria wykonana z białego złota jest również bardzo często traktowana jako zamiennik wyrobów ze srebra. Jest ona bowiem twardsza od tego metalu, co może gwarantować lepszą wytrzymałość. Co więcej, białe złoto posiada znacznie większy połysk. Złoto żółte przypadnie do gustu natomiast miłośnikom klasyki i eleganckiego stylu.
Nasza firma, Skup Sefina, oferujemy skup złota, skup srebra, skup palladu oraz szeroko pojęty skup metali szlachetnych już od ponad 20 lat. Nasze doświadczenie zdobyliśmy i zdobywamy nadal aktywnie prowadząc biznesy i spoglądając na interes naszych Klientów. Jako redakcja staramy się dostarczać ciekawych treści na naszym blogu!