Strona główna » Blog »
Czas czytania: 2 minuty
Jubilerstwo to bardzo rozwinięta branża, która przede wszystkim umożliwia obracanie ozdobnymi elementami wykonanymi z rozmaitych metali szlachetnych. Zazwyczaj wyroby jubilerskie tworzone są na bazie stopów metali zmieszanych z innymi kruszcami. Dodatkowe substancje umacniające sprawiają jednak, że poszczególne produkty nie posiadają stuprocentowej zawartości danego metalu. O tym, jaka jest jego ilość, świadczy przede wszystkim próba jubilerska. Dowiedz się, czym ona jest i co dokładnie oznacza.
Do czego potrzebna jest próba jubilerska?
Próba jubilerska to nic innego jak syntetyczna ocena zawartości danego metalu szlachetnego w stopie. Pozwala ona stwierdzić, ile czystej substancji zostało zawarte w danym wyrobie jubilerskim.
Najczęściej biżuteria, która posiada większą zawartość czystego złota, staje się także elementem inwestycyjnym. Są to bowiem znacznie bardziej opłacalne produkty do kupna i sprzedaży niż te, które nie mają dużej zawartości czystego metalu szlachetnego. Próba jubilerska najczęściej występuje w zestawieniu z biżuterią złotą i srebrną. Im wyższa próba jubilerska danego wyrobu, tym wyższa jego cena w przeliczeniu na 1 gram. Na ostateczną cenę wyrobów ma wpływ jednak nie tylko sama próba jubilerska, ale również ogólny stan poszczególnych elementów oraz oczywiście masa.
Jakie próby są najpopularniejsze w metalach szlachetnych?
Pojęcie próby jubilerskiej wprowadzono ze względu na to, iż umożliwia ona ocenę zawartości cennego kruszcu w danym wyrobie. Większość jubilerskiej biżuterii jest bowiem urozmaicona innymi metalami. Takie działania wzmacnia ich twardość, co podnosi jakość wyrobów oraz znacznie przedłuża ich „żywotność”.
Aby mieć możliwość zrozumienia dokładnego oznaczenia próby jubilerskiej, warto wiedzieć, iż jest to procentowa zawartość metalu w stopie. To oznacza, że próba 0,585 świadczy o tym, iż w stopie metalu zostało zawarte 58,5% czystego złota. Do najbardziej popularnych pierwiastków szlachetnych należą złoto i srebro. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze próby jubilerskie w tych metalach.
Srebro:
- próba 800 zawiera 80,0% czystego srebra,
- próba 830 zawiera 83,0% czystego srebra,
- próba 875 zawiera 87,5% czystego srebra,
- próba 925 zawiera 92,5% czystego srebra,
- Próba 999 zawiera 99,9% czystego srebra
Złoto:
- próba 333 zawiera 33,3% czystego złota,
- próba 375 zawiera 37,5% czystego złota,
- próba 500 zawiera 50% czystego złota,
- próba 585 zawiera 58,5% czystego złota,
- próba 750 zawiera 75% czystego złota,
- próba 960 zawiera 96,0% czystego złota,
- próba 999 zawiera 99,9% czystego złota.
W przypadku złota wprowadzony został również tzw. system karatowy. Posługując się nim, warto wiedzieć przede wszystkim, iż czyste złoto, czyli próba 999 to 24 karaty. Ich liczba zmienia się wprost proporcjonalnie do wielkości próby jubilerskiej.
Różnice w próbach jubilerskich
Należy podkreślić, że próba jubilerska nie służy wyłącznie do oceny zawartości czystego metalu szlachetnego w danym wyrobie. Może ona również być pomocna w ocenie twardość wyrobu. Podkreśla się bowiem, że im niższa próba, tym dany element jest twardszy. Najbardziej istotną dla wielu inwestorów różnicą jest ta, która wiąże się z ceną wyrobów jubilerskich. Należy wspomnieć, że biżuteria o wysokiej próbie, a więc ta, która w swojej zawartości posiada większą ilość czystego metalu szlachetnego, jest dla nich znacznie bardziej opłacalna.
Decydując się na jakikolwiek zakup, należy pamiętać, że każdy wyrób jubilerski powinien być oznaczony omawianą wyżej próbą jubilerską. Niekiedy można spotkać ją na samym produkcie w postaci tzw. znaku probierczego. W przypadkach, gdy biżuteria srebra jest lżejsza niż 5 g, a złota lżejsza niż 1 g korzysta się ze specjalnych certyfikatów, które potwierdzają wysoką jakość (a także daną próbę jubilerską) poszczególnych wyrobów.
Nasza firma, Skup Sefina, oferujemy skup złota, skup srebra, skup palladu oraz szeroko pojęty skup metali szlachetnych już od ponad 20 lat. Nasze doświadczenie zdobyliśmy i zdobywamy nadal aktywnie prowadząc biznesy i spoglądając na interes naszych Klientów. Jako redakcja staramy się dostarczać ciekawych treści na naszym blogu!