28/12/2022

Co to jest „złoto dewizowe”?

Co to jest „złoto dewizowe”? - Blog Sefina

Strona główna » Blog » Co to jest „złoto dewizowe”?

Czas czytania: 2 minuty

Określenie „złoto dewizowe” bardzo często funkcjonuje w przemyśle związanym z handlem żółtym metalem. Pełni ono funkcję środka płatniczego, który wystawiany jest w obcych walutach. Złoto dewizowe powinno spełniać odpowiednie warunki tak, aby mogło być traktowane jako to zgodne z obowiązującymi przepisami. Jest to niezwykle istotne zarówno w przypadku jego kupna, jak i sprzedaży. Dowiedz się, co to jest „złoto dewizowe” i sprawdź, co o warto o nim wiedzieć.

Dewizy – czym są?

Dewizy to inaczej papiery wartościowe lub inne dokumenty, które pełnią funkcję środka płatniczego. Ich nazwa pochodzi od francuskiego słowa „devise”, czyli waluta. Z dewiz korzystano przede wszystkim w czasach PRL-u, dlatego większość osób, kojarzy je właśnie z tym okresem. Był to środek, który umożliwiał zakup bardziej cennych produktów. Dawna definicja złota dewizowego obejmowała zarówno papiery wartościowe w walutach obcych, jak i same wymienialne waluty. Dziś odchodzi się od tego ustosunkowania.

Definicję „złoto dewizowe” określa specjalna Ustawa z dnia 27 lipca 2002 roku Prawo Dewizowe. Według tego dokumentu wartości dewizowe można podzielić na dwa rodzaje:

  • środki płatnicze – np. dewizy, waluty,
  • dewizowe złoto i platynę.

Dewiza jest więc środkiem płatniczym, który może zostać wystawiony w walucie obcej. Zgodnie z prawem dewizy można posiadać bez konieczności zdobywania na to szczególnych zezwoleń. Najczęściej są to:

  • weksle,
  • czeki,
  • należności.

Co trzeba wiedzieć o złocie dewizowym?

Formę wartości dewizowej może stanowić nie tylko środek płatniczy, ale również cenny materiał taki jak złoto lub platyna. Metale te muszą jednak być zachowane w określonym stanie. Ustawa podkreśla, iż, złoto dewizowe powinno charakteryzować się brakiem ubytków. Materiał ten musi być więc w formie nieprzerobionej. Najczęściej złoto dewizowe przyjmuje postać:

  • sztabek,
  • monet.

Zatem funkcję złota dewizowego pełnią przedmioty wykonane z tego cennego kruszcu. W takim przypadku metal ten traktowany jest jako środek płatniczy, a nie surowiec. Chcąc rozpocząć obrót złotem dewizowym, warto dokładnie zapoznać się z Ustawą o Podatku od Towarów i Usług. W art. 121 dokumentu zawarta jest bowiem definicja złota inwestycyjnego, która brzmi bardzo podobnie do dewizowego. Inwestycyjne przedmioty traktowane są jako:

  • sztabki lub płytki, których próba wynosi co najmniej 995,
  • złoto reprezentowane jako papiery wartościowe,
  • złote monety o próbie 900 wybite po 1800 roku.

W trakcie kupna złota dewizowego należy więc przykuć dużą uwagę do jego formy. Monety traktowane jako złoto dewizowe powinny być bowiem wybite po roku 1850. Monety inwestycyjne powinny natomiast być nie tylko próby co najmniej 900 tysięcznych, ale także stanowić obowiązujący środek płatniczy w danym kraju pochodzenia. Konieczne jest również ich sprzedawanie po cenie, nieprzekraczającej więcej niż 80% wartości rynkowej złota zawartego w danej monecie. Różnicą jest również uszczegółowienie zawartości kruszcu – w przypadku dewiz nie jest to uściślone, w przypadku inwestycyjnego złota już tak.

Czy złoto dewizowe to dobry sposób na inwestycję?

Wiele osób coraz częściej decyduje się na obrót złotem dewizowym. Nie każdy potrafi rozróżnić jednak tę formę inwestycji od złota inwestycyjnego. Obie formy są bowiem kojarzone ze sztabkami i monetami. Odpowiednia wiedza, a także prawidłowy obrót transakcjami związanymi ze sprzedażą i skupem złota dewizowego, mogą stanowić bardzo atrakcyjne podłoże do zwiększenia wartości portfela. Należy jednak pamiętać o rzetelnym wyborze sprzedawcy. Istotne jest także sprawdzanie atrakcyjnych kursów, które może znacznie bardziej zwiększyć opłacalność inwestycji.

 

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij w gwiazdkę, aby ocenić nasz wpis!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

How we work
Contact us

Chcesz wiedzieć więcej?

Skontaktuj się z nami
Dbamy o Twoją prywatność i chcemy, abyś w czasie korzystania z naszych usług czuł się komfortowo. Dlatego prezentujemy Ci najważniejsze informacje o zasadach przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych oraz plikach cookies, które są wykorzystywane przez nasz Serwis. Informacje te zostały przygotowane z uwzględnieniem RODO, czyli ogólnego rozporządzenia o ochronie danych. View more
Akceptuję!
tel: 603 790 039