Strona główna » Blog »
Czas czytania: 2 minuty
Chłodna tonacja biżuterii od wielu lat jest odzwierciedleniem wyjątkowej elegancji i luksusu. Miłośnicy srebrzystobiałej barwy mają do wyboru ozdoby srebrne lub te w odcieniu białego złota. Kolory te są do siebie podobne na pierwszy rzut oka, jednak dobrze jest wiedzieć, czym oba warianty się różnią. W wyborze biżuterii dla siebie lub bliskiego ważny jest bowiem nie tylko wygląd zewnętrzny, ale również inne parametry kruszców. Te istotne są również w kwestiach ewentualnej sprzedaży biżuterii. Dowiedz się, jak odróżnić białe złoto od srebra.
Nazwa “białe złoto” została wymyślona na potrzeby handlowe, aby zachęcać do zakupu biżuterii w tym królewskim odcieniu. Podkreśla się jednak, iż białe złoto jest bardzo wyjątkowe, ponieważ nie występuje ono naturalnie i jest sztucznie wytwarzane przez człowieka. Dzieje się to za pomocą połączenia ok. 60% stopu złota z innymi metalami, takimi jak:
- cynk,
- nikiel,
- srebro,
- pallad.
Ze względu na to na biżuterii wytwarza się dodatkowo delikatna warstwa rodu. Ten natomiast odpowiedzialny jest za niwelowanie złotego połysku, odróżniającego białe złoto od naturalnego. Co więcej, białe złoto wyglądem przypomina bardziej srebro. Podkreśla się, iż białe złoto jest niezwykle wytrzymałe. Dzieje się tak ze względu na zawartość dodatkowych metali w składzie. Chłodny odcień biżuterii doskonale łączy się z przeróżnymi kamieniami szlachetnymi, co doceniają zarówno jubilerzy, jak i ich klienci. Warto również zaznaczyć, że białe złoto jest odporne na zarysowania, dzięki czemu służy swoim właścicielom przez wiele lat, zachwycając niezniszczonym chłodnym połyskiem.
Jak rozpoznać srebro?
Srebro zostało wynalezione bardzo dawno temu. Jego miłośników można było znaleźć już w czasach starożytnych. Było ono wyjątkowo wartościowe nie tylko ze względu na właściwości ozdobne. Surowiec służyć także do produkcji naczyń, sztućców oraz był wykorzystywany jako pieniądz. Niezmiennie od tamtego czasu jest jednym z najczęściej wybieranych kruszców. Posiada on bardzo wysoki współczynnik odbicia światła, dzięki czemu zapewnia blask nawet z największych odległości. W jubilerstwie srebro uważa się za jeden z najlepszych metali szlachetnych. Sam surowiec nie jest jednak mocnym materiałem, dlatego do produkcji biżuterii łączy się go z mniejszą ilością dodatkowych metalów. Niestety z biegiem czasu srebro może ciemnieć, co docenią osoby sentymentalne. Miłośnikom wiecznie błyszczących ozdób bardziej poleca się znacznie częściej białe złoto, które jest równie srebrzystobiałe co bardziej popularny wariant srebrny. Do innych właściwości, umożliwiających rozróżnienie białego złota i srebra, zalicza się:
- wytrzymałość – która jest znacznie większa w przypadku białego złota,
- próbę – białe złoto oznacza się zazwyczaj próbami 585, 750, 333, 375, 500, natomiast srebro 925, 875, 830 czy 800,
- cenę – srebro posiada znacznie niższą wartość.
Czy białe złoto ma dużą wartość przy sprzedaży?
To, który opcja: srebro czy białe złoto, przypadnie bardziej do gustu danej osobie, należy dostosować do indywidualnych preferencji. Oba warianty zapewniają piękny, srebrzysty odcień o chłodnym zabarwieniu. Wiele osób zastanawia się, czy białe złoto, które jest droższe od srebra, posiada również wartość inwestycyjną. Specjaliści podkreślają, że ze względu na to, iż jest to stop złota z domieszką innych metali, może on generować duże zyski. Białe złoto korzystnie jest więc przeznaczyć na rzecz posiadania pięknej biżuterii. W sprzedaży warto również zdecydować się na złote sztabki, monety bulionowe, które tworzone są ze złota próby 999,9.
Nasza firma, Skup Sefina, oferujemy skup złota, skup srebra, skup palladu oraz szeroko pojęty skup metali szlachetnych już od ponad 20 lat. Nasze doświadczenie zdobyliśmy i zdobywamy nadal aktywnie prowadząc biznesy i spoglądając na interes naszych Klientów. Jako redakcja staramy się dostarczać ciekawych treści na naszym blogu!