Strona główna » Blog »
Czas czytania: 3 minuty
Przechowywanie złota to dla wielu osób nie lada wyzwanie. Metal ten należy do najbardziej szlachetnych ze wszystkich, a jego cena nieustannie wzrasta. Aby jednak zachował on swoją wartość, niezbędne jest jego odpowiednie traktowanie. Ważną kwestią jest również bezpieczeństwo w przechowywaniu złota. Sprawdź, o co należy zadbać, aby królewski kolor nie stracił swojego blasku i dowiedz się jak przechowywać złoto w bezpieczny sposób.
Czernienie złota – jak przechowywać, żeby do tego nie doprowadzić?
Czernienie złota to wbrew pozorom bardzo popularne zjawisko, na które wpływ ma przede wszystkim przechowywanie złota. Proces ten jest również zależny od tego, z jakiej próby metalu wykonana jest dana biżuteria. Jeśli jest ona stosunkowo niska, to metal jest mniej odporny na czernienie. Biżuteria ciemnieje zazwyczaj ze względu na ulatnianie się składników ligury, która dodawana jest do składu poza złotem. Są to wszelkiego rodzaju innych metali (również nieszlachetne), które wchodzą w reakcję ze składnikami w powietrzu. Aby zatrzymać ten proces, należy przede wszystkim sięgać po ozdoby wykonane z wysokiej próby metalu. Istotne jest również przechowywanie złota. Najlepiej jeśli ozdoby będą miały ograniczony dostęp do powietrza w momencie, gdy nie są noszone. Warto więc zadbać o to, by znalazły się w szczelnej szkatułce, a nawet dodatkowym woreczku, stworzonym specjalnie do tego, aby przechowywać złoto. Świetnie sprawdzają się torebki strunowe do biżuterii.
Zabarwione złoto – wpływ złego przechowywania, a wartość
Złoto to metal, który uznawany jest za symbol bogactwa. Niekiedy materiał ten może jednak tracić na wartości. Nieodpowiednia pielęgnacja biżuterii może sprawić, że będzie ona szarzeć i czernieć. Jak wspomniano wcześniej, ogromne znaczenie ma w tym przypadku przechowywanie złota. Najistotniejsza jest jego próba. Wielu jubilerów, w celu sprawdzenia prawdziwości metalu szlachetnego, jakim jest złoto, ocenia jego zabarwienie. Na przykład w przypadku białego złota, jeśli po nałożeniu specjalnej cieczy chromowej wyrób zmienia kolor na pomarańczowy lub czerwony to oznacza to, iż jest to stop srebra, a nie królewskiego kruszcu. To może natomiast znacznie obniżyć wartość ozdoby. Oczywiście znacznie wyżej cenioną biżuterią jest ta, która wykonana została z najwyższej próby złota oraz jest odpowiednio zadbana. Decydując się więc na taki zakup będący inwestycją na wiele lat, warto dowiedzieć się tego, jak przechowywać złoto. Jest to niezwykle ważne zwłaszcza przy metalu inwestycyjnym.
Jak przechowywać złoto inwestycyjne?
Złoto inwestycyjne to bardzo dobra metoda na dywersyfikację portfela inwestycyjnego. Zróżnicowanie środków inwestycyjnych to doskonała metoda oszczędzania, którą stosuje większość inwestorów. Po zakupie metalu szlachetnego uznawanego za najcenniejszy warto znaleźć prawidłowy sposób na jego przechowywanie. Zasada jest podobna do złotej biżuterii, jednak w przypadku fizycznego złota inwestycyjnego, jego posiadacze kładą szczególny nacisk na bezpieczeństwo. Pozostawienie złota inwestycyjnego we własnym mieszkaniu czy domu może prowadzić do wielu negatywnych konsekwencji. Może zostać narażone na zaginięcie i kradzież. Rozpoczynając przygodę z inwestycją, warto więc rozważyć takie opcje jak:
- zakupienie sejfu,
- umieszczenie złota w skrytce bankowej,
- zdeponowanie złota w skarbcu dealera.
Podsumowanie – przechowywanie złota
Złoto to inwestycja, która może być gwarancją dużego zysku. Kruszec ten z roku na rok jest wart znacznie więcej. Z tego względu coraz więcej osób decyduje się na jego zakup. Warto jednak wiedzieć, że w momencie podjęcia decyzji o tak ważnej czynności, należy się do niej odpowiednio przygotować. Istotne jest nie tylko znalezienie odpowiedniego sprzedawcy, ale również wiedza na temat prawidłowego przechowywania złota.
Posiadanie fizycznego metalu ma wiele zalet i pozwala zabezpieczyć się na wiele lat. O tak duży kapitał należy jednak właśnie odpowiednio zadbać. W przypadku złota inwestycyjnego, a więc znacznie droższego niż biżuteria, mowa nawet o schowkach zewnętrznych. Należy bowiem znaleźć sposób, który zapewni inwestycji bezpieczeństwo. Trzeba jednak wiedzieć, że to wiąże się z dodatkowymi kosztami. Celem jest więc zoptymalizowanie wydatku oraz zapewnienie jak najbardziej odpowiedniego miejsca do przechowywania złota. Wielu inwestorów decyduje się na ulokowanie złota w banku. Niektórzy wykorzystują do tego skrytki depozytowe udostępniane przez różnego rodzaju komercyjne firmy. Inni natomiast rozważają przechowywanie złota w domu. Aby ostatnia opcja była bezpieczna, należy zainwestować w specjalny skrytki/sejfy, które umożliwią zabezpieczenie oszczędności.
Nasza firma, Skup Sefina, oferujemy skup złota, skup srebra, skup palladu oraz szeroko pojęty skup metali szlachetnych już od ponad 20 lat. Nasze doświadczenie zdobyliśmy i zdobywamy nadal aktywnie prowadząc biznesy i spoglądając na interes naszych Klientów. Jako redakcja staramy się dostarczać ciekawych treści na naszym blogu!