28/11/2022

Jak rozpoznać fałszywe monety?

Jak rozpoznać fałszywe monety? - Blog Sefina

Strona główna » Blog » Jak rozpoznać fałszywe monety?

Czas czytania: 3 minuty

Interesujesz się rynkiem związanym ze sprzedażą i skupem monet? Zastanawiasz się, w jaki sposób uniknąć oszustwa w trakcie przeprowadzania transakcji? Popyt na chęć inwestowania swoich finansów w monety nieustannie wzrasta. W związku z tym rośnie również fala przestępstw na tle oszustw w tym zakresie. Wchodząc w rynek inwestycyjny, warto wiedzieć, jak rozpoznać fałszywe monety. Sprawdź, z jakimi informacjami warto się zapoznać w tym temacie i zapewnij sobie uczciwą współpracę, która przyniesie Ci zyski.

Rozpoznawanie fałszywych monet – dlaczego warto posiadać taką umiejętność?

Złoto, srebro, a także inne metale, z których wykonuje się monety inwestycyjne to niezwykle drogie kruszce, które mogą przynieść ich właścicielom ogromny zysk finansowy. Wartość takich przedmiotów stale wzrasta, zarówno na rynku polskim, jak i światowym. Nic dziwnego, że w branży tej stale wyłapywana jest ogromna liczba oszustw. Ze względu na to dobrze jest się zapoznać z kilkoma metodami, które umożliwiają rozpoznawanie fałszywych monet od monet prawdziwych. Pozwala to nie tylko na pominięcie niechcianych strat finansowych, ale gwarantuje bezpieczeństwo zakupu

Najczęstsze mankamenty podróbek

Najlepszą metodą na zatrzymanie szerzenia się oszustw inwestycyjnych jest umiejętność rozpoznawania fałszywych monet. Eksperci z dziedziny rynku inwestycyjnego podkreślają, że istnieją dość specyficzne i typowe dla monet cechy, które umożliwiają dokładną ocenę ich autentyczności. Niekiedy oszuści są bardzo dobrzy w swoim “fachu”, dlatego dobrze jest upewnić się o prawdziwości przedmiotu, bazując na kilku metodach, nie tylko jednej. Wiedza w temacie tego, jak rozpoznawać fałszywe monety to przede wszystkim cenna inwestycja w swoją przyszłość. W przypadku, gdy niemożliwe jest sprawdzenie autentyczności monety samodzielnie, warto skorzystać z pomocy ekspertów. W tym z ogromną chęcią pomogą profesjonaliści w firmie Sefina.

Krawędzie i kolor monety

Pierwszą kwestią, na jaką warto zwrócić uwagę, oceniając fałszywość monet, jest stan ich krawędzi oraz kolor. Podkreśla się, że przestrzeń między literami a krawędzią otoku monety nie może posiadać wyprysków i pęcherzy. Brzeg (krawędź) powinien być jednak delikatnie oszlifowany. W przypadku autentycznych monet ich ranty są ząbkowane, a ząbki znajdują się w regularnych od siebie odległościach. Fałszywe monety mają zazwyczaj mocno zeszlifowane krawędzie rantu, co świadczy o zbyt mocnej, niestarannej obróbce. Kolor monety złotej lub srebrnej jest zazwyczaj błyszczący. Podróbki charakteryzują się natomiast wyblakłym matem. Niekiedy można zauważyć na nich plamy, niestety nie są one tak dobrze widoczne ze względu na dodatkowe pokrycie sfałszowanej monety warstwą złota, mające zmylić kupującego.

Wizerunek na monecie

Kolejną kwestią wizualną mającą wpływ na to, czy moneta jest sfałszowana, jest jej wizerunek. Różnice pomiędzy wersją oryginalną a podrobioną są zazwyczaj minimalne, jednak po dokładnym ich przyjrzeniu się, można je zauważyć nawet gołym okiem. Grafiki widoczne na monetach np. napisy czy rysunki, powinny być wyraźne i prawidłowo odlane. Jeśli są one w jakikolwiek sposób poruszone lub niedokładne, można wnioskować i przypuszczać o ich fałszywości.

Wymiary i waga monety

Istotnymi kwestiami służącymi do oceny fałszywych monet jest waga oraz wymiary przedmiotów. Warto posiadać linijkę Fisha, która umożliwia szybkie i wygodne sprawdzenie dokładnych wartości związanych z rozmiarem monet. Warto również zwrócić uwagę na wagę monety. Podróbki są bardzo często znacznie lżejsze niż oryginały. Kompletne specyfikacje i wymiary poszczególnych sztabek oraz monet są dostępne na wielu oficjalnych stronach mennic.

Wyważenie oraz dźwięk monety

Monety posiadają nie tylko swoją indywidualną wagę, kształt czy wymiary. Jest ona wzmocniona o tzw. dźwiękowe linie papilarne. Pozwalają one na wydobycie typowego dla tego przedmiotu charakterystycznego brzmienia, które jest nie do podrobienia. Skuteczną metodą na wykrycie fałszywej monety jest więc sprawdzenie jej dźwięku. Prawdziwy kruszec wydaje znacznie głębszy i dłuższy sygnał niż ten w przypadku podróbek. Istnieją również specjalne aplikacje, które pozwalają utwierdzić się w tym przekonaniu.

Co może Ci grozić, jak będziesz operował fałszywymi monetami?

O operowaniu fałszywymi monetami, co jest związane zarówno z ich wyrabianiem, jak i sprzedawaniem czy kupowaniem, mówi artykuł 310 Kodeksu karnego. W rozdziale FAŁSZOWANIE PIENIĘDZY I PAPIERÓW WARTOŚCIOWYCH znaleźć można zarówno przepisy dotyczące postępowania w przypadku podrabiania monet, jak i obracanie nim w sprzedaży. Mówi się, iż oszustom grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy, nawet do 5 lat. Z tego względu znacznie lepiej jest korzystać ze sprawdzonych firm, które zajmują się sprzedażą i skupem prawdziwych i autentycznych monet zdobytych w sposób legalny. Jedną z nich jest właśnie firma Sefina, której ofertę znajdą Państwo na tej stronie internetowej.

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij w gwiazdkę, aby ocenić nasz wpis!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

How we work
Contact us

Chcesz wiedzieć więcej?

Skontaktuj się z nami
Dbamy o Twoją prywatność i chcemy, abyś w czasie korzystania z naszych usług czuł się komfortowo. Dlatego prezentujemy Ci najważniejsze informacje o zasadach przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych oraz plikach cookies, które są wykorzystywane przez nasz Serwis. Informacje te zostały przygotowane z uwzględnieniem RODO, czyli ogólnego rozporządzenia o ochronie danych. View more
Akceptuję!
tel: 603 790 039