Strona główna » Blog »
Czas czytania: 3 minuty
Kolekcjonerskie monety dla niektórych osób pełni wyłącznie rolę ciekawego zainteresowania, inni decydują się na ich zbieranie ze względów finansowych. Posiadanie tak wartościowych elementów może bowiem prowadzić do sporych zysków pieniężnych. Aby jednak sobie to zapewnić, nie wystarczy wyłącznie mieć w swoim domu kilku monet kolekcjonerskich. Obrót nimi wymaga bowiem specyficznej wiedzy oraz prawidłowego wykorzystania zebranej teorii w praktyce. Jedno z ważniejszych pytań, na jakie dobrze znać odpowiedź, brzmi, w jaki sposób rozpoznać wartościowe monety. Dowiedz się więcej na ten temat i zapewnij sobie bardzo atrakcyjny zysk finansowy.
Najważniejsze czynniki świadczące o wartości monety
Każda nowa i stara moneta posiada pewną wartość nominalną. Ta jednak nie świadczy o jej wartości monety kolekcjonerskiej. Ocena tego, czy tego typu element jest wartościowy, odbywa się w zupełnie inny sposób. Odpowiadają za to pewne specyficzne cechy, uwarunkowane przede wszystkim charakterystyką monety. Ma to zarówno swoje lepsze, jak i gorsze strony. Dzięki temu, że wartość nominalna nie jest równoznaczna z kolekcjonerską, właściciele monet o niskim nominale, mogą spodziewać się znacznie większych zysków. Jedną z pierwszych kwestii, jaką warto uwzględnić przy ocenie monety, jest jej rodzaj. Wyróżnia się dwa najpopularniejsze:
- monety kolekcjonerskie – wykonywane najczęściej ze złota lub srebra, najczęściej bita jest ze względu na uczczenie ważnego wydarzenia i istotnych osób; mają one nie tylko wartość związaną z metalem, z którego są stworzone, ale także sentymentalną tzw. kolekcjonerską,
- monety bulionowe lub inaczej inwestycyjne – tworzone ze szlachetnych metali w celach inwestycyjnych; służą do lokaty kapitał; najczęściej są one wybite po 1800 roku w złocie o próbie nie mniejszej niż 900; niekiedy przyjmują funkcję monety kolekcjonerskiej.
Nakład
Jednym z ważniejszych czynników mających niemały wpływ na to, jaką wartość kolekcjonerską będzie miała dana moneta, jest tzw. nakład. Jest to związane z dostępnością takich samych elementów na rynku. Zasada nakładu mówi, że im mniej wybito monet danego rodzaju, tym mniejsza jest ich dostępność, a co za tym idzie, mają one znacznie wyższą cenę. Dzieje się tak ze względu na ich oryginalność. Biorąc pod uwagę ten czynnik, kolekcjonerzy są w stanie zapłacić spore kwoty, tak, aby wejść w posiadanie danej monety kolekcjonerskiej czy bulionowej.
Wygląd i znaczenie historyczne
Jak wspomniano wcześniej, monety kolekcjonerskie charakteryzują się przede wszystkim tym, że tworzy się je ze względu na ważne i istotne wydarzenia czy w ramach uczczenia znaczących osób. Im bardziej szlachetna i kluczowa jest okoliczność wybicia danej monety, tym jest ona cenniejsza. Monety wartościuje się także ze względu na ich znaczenie historyczne. Niektóre z nich były używane w dawnych czasach, dlatego te, z których korzystano w trakcie najważniejszych epok i dat, są najbardziej cenne.
Stan monety
Istotną kwestią decydującą o wartości danej monety jest jej ogólny stan. Nie ocenia się jednak go w sposób zwyczajny. Do stwierdzenia faktycznego stanu danego kruszcu wykorzystuje się tzw. 7-stopniową skalę stanu zachowania monet. Jest to bardzo dokładny i precyzyjny wskaźnik, który umożliwia przydzielenie monety kolekcjonerskiej do konkretnej kategorii, umożliwiającej późniejszą wycenę. Dzieje się to przede wszystkim na podstawie stanu technicznego poszczególnych elementów.
Materiał, z którego są wykonane monety
Każda moneta posiada nie tylko określony nakład, znaczenie historyczne czy ogólny swój stan fizyczny. Elementy te charakteryzują się także odmiennym wyglądem, na który przede wszystkim wpływa materiał, jaki wykorzystano do ich produkcji. W zależności od tego, z jakiego kruszcu powstała moneta kolekcjonerska lub nominalna oraz jaka jest jego ostateczna masa, taką wartość przyjmuje dany przedmiot. Najbardziej wartościowe monety zawierają w sobie złoto i srebro najwyższej próby.
Jakie monety są naprawdę wartościowe?
Monety kolekcjonerskie dostępne są zarówno w pojedynczych egzemplarzach, jak i całych kolekcjach. Najbardziej opłacalną formą zbierania takich elementów jest decyzja o zakupie holistycznych serii okolicznościowych, które np. poświęcone są danym postaciom, motywom czy wydarzeniom. Biorąc pod uwagę powyższe czynniki, najlepiej zwracać uwagę na takie monety kolekcjonerskie, które mają niski nakład i które są stale poszukiwane wśród innych osób. Rzadkie monety mogą być warte nawet więcej niż średnia pensja. Do takich należą między innymi nietypowe monety z okresu PRL. Dedykując się na zakup i sprzedaż monet kolekcjonerskich, należy pamiętać o tym, aby dokładnie oglądać ich stan i wygląd. Na rynku istnieją bowiem oszuści, którzy sprzedają tzw. dukaty, których wartość nie przekracza więcej niż cena kruszcu. Umiejętna ocena poszczególnych cech charakterystycznych może natomiast przynieść spore zyski finansowe. W skupie Sefina mogą Państwo znaleźć często cenne monety wartościowe, które można kupić za bardzo atrakcyjną cenę. Oferta dostępna poprzez kontakt telefoniczny.
Nasza firma, Skup Sefina, oferujemy skup złota, skup srebra, skup palladu oraz szeroko pojęty skup metali szlachetnych już od ponad 20 lat. Nasze doświadczenie zdobyliśmy i zdobywamy nadal aktywnie prowadząc biznesy i spoglądając na interes naszych Klientów. Jako redakcja staramy się dostarczać ciekawych treści na naszym blogu!