Strona główna » Blog »
Czas czytania: 2 minuty
Inwestycja w złoto to jedna z najbardziej opłacalnych form zarobku oraz zabezpieczenia swoich finansów. Kruszec od wielu lat budzi wśród inwestorów wielkie zainteresowanie. Decydując się na obrót tego rodzaju metalem szlachetnym, należy dysponować jednak odpowiednią, nawet najbardziej podstawową, wiedzą. Jedną z kwestii, nad którą warto się zastanowić, jest to, jak rozpoznać złoto od wielu podróbek. Na rynku istnieją bowiem osoby, którym nie zależy na jakościowym złocie, a wyłącznie na szybkim i łatwym wzbogaceniu się. Dowiedz się, jak rozpoznać złoto od mosiądzu, tombaku czy innych podróbek.
Jak rozpoznać złoto od mosiądzu?
Decydując się na zakup najpopularniejszego kruszcu inwestycyjnego, należy najpierw dowiedzieć się jak rozpoznać złoto od mosiądzu. Są one bardzo podobne do siebie, dlatego niektórzy decydują się na podmienianie ich w trakcie sprzedaży. Mosiądz jest jednak znacznie mniej wartościowy.
Aby rozpoznać złoto od mosiądzu, warto ocenić daną rzecz już tzw “gołym okiem”. Jeśli coś jest wykonane z mosiądzu, to będzie miało na sobie różnego rodzaju przebarwienia, odbarwienia i inne budzące niepokój właściwości. Dodatkowo mosiądz nie będzie posiadał tak dużego blasku i połysku jak złoty kruszec. Złoto jest także bardziej miękkie. Jedną z prób sprawdzających wiarygodność złota był kiedyś tzw. test ugryzienia. Polegał on na delikatnym przegryzieniu złota. O prawdziwości świadczyć miała miękkość, a także ewentualnie pozostawione ślady na danej rzeczy. Popularnym testem jest także próba magnesowa. Ta jednak nie zadziała w przypadku rozpoznawania złota od mosiądzu. Jest on bowiem stopem miedzi i cynku, dlatego nie zareaguje na magnes, podobnie jak złoto.
Tombak to drugi, zaraz po mosiądzu, materiał, który oszustom służy jako podróbka złota. Jest to stop zawierający 80% miedzi i cynk, jednak ze względu na dużą zawartość pierwszego metalu posiada on charakterystyczną barwę przypominającą złoto. Jest on jednak zupełnie bezwartościowy, dlatego dobrze wiedzieć, jak rozpoznać złoto od tombaku. Na sprawdzenie autentyczności prawdziwego metalu istnieje kilka sposobów.
- Przebarwienia – złoto nie posiada żadnych przebarwień. Jego wygląd jest “czysty”, błyszczący i całkowicie złoty.
- Cena – nie należy nabierać się na tzw. tanie okazje. Złoto jest bardzo atrakcyjne, dlatego jego wartość nie jest zbyt niska. Najczęściej jest ona zbliżona do siebie w różnych miejscach. Zbyt niskie ceny są więc kwestią podejrzliwą.
- Dodatkowe właściwości – podkreśla się np., że złoto jest znacznie lepszym przewodnikiem prądu niż jego podróby.
Chcąc rozpoznać złoto od tombaku czy innego metalu, warto spróbować kilku prób. Jedna może być bowiem niezbyt miarodajna. Należy jednak podkreślić, iż żadne metody nie zastąpią wizyty u pewnego i sprawdzonego źródła.
Jak rozpoznać złoto od podróby?
Aby rozpoznać złoto od podróby (niezależnie jakiej) należy jednak w pierwszym kroku sprawdzić, jaką próbą jest oznaczona dana rzecz. Na biżuterii można znaleźć grawery, które wskazują na zawartość złota w ozdobie. Najczęściej spotyka się próby:
- 900,
- 750,
- 585,
- 375,
- 333
W przypadku monet bardzo wiarygodny jest tzw. test rezonansowy. Polega on na sprawdzeniu czystości i jakości dźwięków, jakie wydają uderzające o siebie monety. Jedną z najbardziej sprawdzonych metod na rozpoznanie złota od podróby jest próba Archimedesa. Polega ona na ważeniu wyrobu w wodzie, tak aby ocenić jego gęstość. Waga po włożeniu biżuterii do wody pokaże pierwotnie ilość wypartej wody. W celu uzyskania ostatecznego wyniku masę biżuterii należy podzielić przez tę wartość. W przypadku złota powinna ona wynosić 19,3 g/cm3. Aby nie dać się nabrać i w najbardziej sprawdzony sposób rozpoznać złoto od podróbki, najlepiej jest się udać do wykształconych i doświadczonych specjalistów. W firmie Sefina pomożemy ocenić i wycenić, jaką wartość ma dany kruszec i czy jest on pełnowartościowym złotem.
Nasza firma, Skup Sefina, oferujemy skup złota, skup srebra, skup palladu oraz szeroko pojęty skup metali szlachetnych już od ponad 20 lat. Nasze doświadczenie zdobyliśmy i zdobywamy nadal aktywnie prowadząc biznesy i spoglądając na interes naszych Klientów. Jako redakcja staramy się dostarczać ciekawych treści na naszym blogu!