12/12/2022

Jak rozpoznać złoto od tombaku?

Jak rozpoznać złoto od tombaku? - Blog Sefina

Strona główna » Blog » Jak rozpoznać złoto od tombaku?

Czas czytania: 3 minuty

Złoto to jeden z najbardziej szlachetnych i cenionych metali. Jego popularność nieustannie wzrasta, a co za tym idzie, coraz częściej można spotkać podróbki tego materiału. Inwestycja w złoto może być jedną z najbardziej opłacalnych, jednak z wcześniej wymienionego względu, należy podejść do niej w prawidłowy sposób. Wiele ludzi napotyka bowiem na swojej drodze, którzy złoto podrabiają za pomocą innych, zdecydowanie mniej cennych, a jednak bardzo podobnych, kruszców. Jednym z nich jest tombak. Dowiedz się, czym jest ten materiał oraz jak rozpoznać złoto od tombaku.

Co to jest tombak?

Tombak wytwarzany jest za pomocą łączenia miedzi i cynku. Jego złotą barwę, która oczywiście nie świadczy o prawdziwej wartości, uzyskuje się za pomocą sporej zawartości pierwszego kruszcu, czyli miedzi. Zazwyczaj jest to około 80% całego składu. Ze względu na to, niekiedy inna nazwa tombaku brzmi mosiądz czerwony. Materiał ten bardzo często mylony jest z cennym metalem szlachetnym, jakim jest złoto. Ponieważ się tak dzieje, jest on również nazywany tzw. złotem głupców. Wiele osób nieznających się na prawdziwych właściwościach złota, nie potrafi bowiem rozróżnić obu tych materiałów. Tombak wykorzystywany jest najczęściej jako materiał służący przy produkcji taniej biżuterii oraz do wyrobu podróbek złotych przedmiotów takich jak:

  • naczynia,
  • akcesoria kuchenne np. sztućce,
  • ozdoby i dekoracje przestrzenne,
  • instrumenty muzyczne,
  • naboje,
  • broń palna.

Trzeba jednak wiedzieć, iż tombak mimo tego, że charakteryzuje się zbliżonymi do złota barwą i połyskiem, jest on znacznie mniej wytrzymały. Z biegiem czasu biżuteria wykonana z tego materiału może przybierać szary odcień, rdzewieć, czy stawać się miękka.

Jak rozpoznać tombak?

Chcąc zainwestować w prawdziwą, złotą biżuterię, należy wiedzieć, jak rozpoznać tombak. Najbardziej charakterystycznym symbolem jest specjalne oznaczenie mosiądzu, które przyjmuje postać trzech liter. Jest to zapis „MET”. Niekiedy w celu rozpoznania tombaku, można dokładniej przyjrzeć się samemu wyglądowi materiału. Analiza organoleptyczna, czyli tak zwana ocena sensoryczna może wskazywać bowiem na różnego rodzaju uszkodzenia materiału – co zazwyczaj świadczy o tym, że nie jest to prawdziwe złoto, a jedynie jego podróbka, czyli właśnie tombak.

Warto wspomnieć, iż zakupu złotej biżuterii należy dokonywać wyłącznie w sprawdzonych miejscach. Mogą to być zarówno sklepy stacjonarne, jak i internetowe. Nie warto jednak oszczędzać pieniędzy, kupując na przypadkowo spotkanych witrynach. Zbyt niskie ceny przedmiotów wykonanych ze złota mogą bowiem świadczyć o podróbkach. Przed zakupem inwestycji, warto również zapoznać się z obecnymi cenami rynkowymi. W przypadku, gdy sprzedawca znacznie ją zaniżył, można mieć wiele wątpliwości co do autentyczności produktu [Dowiedz się jak sprawdzić autentyczność złota w naszym wpisie]. W sklepie Sefina bazujemy na cenach rynkowych, które są nieustannie aktualizowane. Dzięki temu skup i sprzedaż złotych przedmiotów, jak i wyrobów wykonanych z innych materiałów, odbywa się w uczciwych i bezpiecznych warunkach.

Jak sprawdzić, czy złoto to tombak?

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, iż istnieje kilka metod na to, jak sprawdzić, czy złoto to tombak. Oczywiście najlepiej zrobić to u doświadczonych profesjonalistów, którzy posiadają do tego odpowiednie zasoby takie, jak:

  • wiedza,
  • doświadczenie,
  • narzędzia.

Przed zakupem złota, które może okazać się fałszywym tombakiem, mogą uchronić jednak również inne, domowe sposoby. Wstępna weryfikacja jest oczywiście wyłącznie poglądowa, jednak bardzo często może uchronić przed utratą sporych nakładów finansowych.

Poza wcześniej wspomnianym oznaczeniem, które może być bardzo dobrym sposobem na rozróżnienie złota od tombaku, istnieją również inne, sprawdzone metody. Jedna z nich polega na wykorzystaniu do tego magnesu. Trzeba bowiem wiedzieć, iż złoto jest tzw. diamagnetykiem. Oznacza to, iż nie powinno ono wykazywać właściwości magnetycznych. Niekiedy jednak wyroby niskiej próby, mogą delikatnie zareagować, co dla amatora może być mylące. Inną metodą jest tzw. analiza gęstości. Metal wynosi 19,3 g/cm³. Warto zapoznać się ze sposobem zwanym Archimedesa, który umożliwia zbadanie gęstości danego wyrobu.

Wyżej wymienione próby odróżnienia złota od tombaku mogą być mniej lub bardziej skuteczne [Zapraszamy do naszego wpisu „Jak odróżnić białe złoto od srebra?„]. Poza nimi dobrze jest mieć stale na uwadze, iż decydując się na zakup złota, warto robić to w bezpiecznych i sprawdzonych miejscach.

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij w gwiazdkę, aby ocenić nasz wpis!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

How we work
Contact us

Chcesz wiedzieć więcej?

Skontaktuj się z nami
Dbamy o Twoją prywatność i chcemy, abyś w czasie korzystania z naszych usług czuł się komfortowo. Dlatego prezentujemy Ci najważniejsze informacje o zasadach przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych oraz plikach cookies, które są wykorzystywane przez nasz Serwis. Informacje te zostały przygotowane z uwzględnieniem RODO, czyli ogólnego rozporządzenia o ochronie danych. View more
Akceptuję!
tel: 603 790 039