24/10/2022

Jak sprawdzić autentyczność złota?

Jak sprawdzić autentyczność złota?

Strona główna » Blog » Jak sprawdzić autentyczność złota?

Czas czytania: 3 minuty

Złoto należy do jednych z najważniejszych metali na świecie metali. W starożytności kruszec ten symbolizował przede wszystkim władze, majętność i bogactwo. Z upływem czasu szlachetny kruszec zaczął być wykorzystywany również jako waluta, a jeszcze później rozpoczęto korzystanie z niego do produkcji wyrobów jubilerskich, elektronicznych, czy nawet medycznych. Takie użytkowanie złota znane jest do dziś. Kruszec nie stracił również swojej wartości i jest obecnie jednym z najbardziej opłacalnych metali inwestycyjnych. Aby jednak uznać go za dobry wyrób, istotne jest rozpoznanie złota oraz jego autentyczności. Dowiedz się, jak to zrobić.

Pochodzenie złota

Wyróżnia się kilka metod służących do tego, aby możliwe było rozpoznanie złota oraz jego konkretnych, niezwykle ważnych przy ocenie wartości kruszcu, właściwości. Mają one wpływ nie tylko na gwarancję zysku, ale również są potrzebne do oceny tego, czy złoto może przynieść w jakikolwiek sposób zabezpieczenie pełniące formę tzw. poduszki finansowej. Pierwszą z kwestii, jakie warto uwzględnić podczas oceny autentyczności metalu, która jest oceniana przez ekspertów jako priorytetowa, to miejsce pochodzenie złota. Na rynku istnieje bowiem wiele podróbek tego kruszcu, które nie mają żadnej wartości i nie są gwarancją zysku, a wręcz przeciwnie – generują spore straty finansowe. Warto wybierać złoto inwestycyjne, pochodzące ze sprawdzonych źródeł. Profesjonalni sprzedawcy są bowiem gwarancją zabezpieczenia zysków przed jakimkolwiek oszustem, co zwiększa także samo bezpieczeństwo dokonywanych transakcji. Wybranie rzetelnych sprzedawców i kupców jest również zabezpieczeniem kontaktu, dzięki czemu można uniknąć anonimowych współprac.

Fałszywe złoto - tombak - grafika wpisu "Jak rozpoznać fałszywe złoto?"
Fałszywe złoto – tombak – grafika wpisu „Jak rozpoznać fałszywe złoto?”

Gęstość złota

Złoto należy do pierwiastków chemicznych i jest oznaczane symbolem Au. Zalicza się je do grupy miedziowców. Złoto będąc metalem szlachetnym przyjmuje charakterystyczne żółte zabarwienie. Jest dość miękkie i kowalne. Istotną właściwością przy ocenie autentyczności złota jest jego gęstość. Powinna ona wynosić 19,28 g/cm3. Warto sprawdzić jego wartość poprzez metodę wypierania wody. Dzieje się to za pomocą zanurzenia danej sztabki czy monety wykonanej ze złota w wodzie. Metoda została stworzona przez Archimedesa, który podkreślał, że aby test ten sprawdził się jako wiarygodny, muszą zostać spełnione dwa ważne warunki:

  • woda, w której zanurzane jest złoto, musi wynosić 20 stopni Celsjusza,
  • obiekt powinien być gładki dookoła, a więc nie może posiadać pęcherzyków.

Objętość wody liczy się według wzoru wysokość naczynia do poziomu nalania wody x promień podstawy do kwadratu x liczba pi. Po włożeniu metalu do wody należy odczytać, jaka jest ilość wypartej przez niego wody. Różnica powinna być zapisana w milimetrach. Następnie, aby sprawdzić gęstość złota, należy podzielić masę przedmiotu przez objętość wody.

Próba złota

Ważną kwestią umożliwiającą ocenę prawdziwości złota jest sprawdzenie jego próby. Ta świadczy bowiem o zawartości czystego złota w całym stopie, z którego wykonany
jest dany element. Wartości te wprowadzono na rynek ze względu na standaryzację wyrobów. Wyróżnia się próby:

  • 8K – próba 333 – zawartość złota 33,3%,
  • 9K – próba 375 – zawartość złota 37,5%,
  • 10K – próba 417– zawartość złota 41,7%,
  • 12K – próba 500 – zawartość złota 50%,
  • 14K – próba 585 – zawartość złota 58,5%,
  • 18K – próba 750 – zawartość złota 75%,
  • 22K – próba 916 – zawartość złota 91,6%,
  • 23K – próba 958 – zawartość złota 95,8%,
  • 24K – próba 1000 – zawartość złota 100%.

Najbardziej popularną w Polsce jest 585. Oznacza to, że na 1000 gramów wyrobu, czyste złoto posiada 585 gram. Najczęściej na wyrobach można spotkać specjalne oznaczenia, które informują właśnie o tym, jakiej próby jest dane złoto. Są to tzw. imienniki, które rejestrowane są w urzędzie probierczym. Rozpoznanie złota jest wtedy znacznie łatwiejsze. Podkreśla się, że im niższa próba złota, tym więcej zawartości innych metali takich jak miedź czy srebro, a co za tym idzie, tym mniejsza wartość kruszcu.

Podsumowanie

Ocena pochodzenia złota, sprawdzenie jego gęstości, a także próby pozwala na wstępną analizę autentyczności złota. Warto jednak poznać również inne sposoby, które gwarantują uniknięcie kupna nieprawdziwego kruszcu. Fałszywe złoto może być bowiem bardzo podobne do autentyku i różnić się jedynie małymi, niezauważalnymi szczegółami. W skupie Sefina posiadamy nie tylko niezbędną wiedzę umożliwiającą rozpoznanie złota, ale także odpowiednie narzędzia takie jak spektrometr, które znacznie ułatwiają tę czynność, zwiększając precyzję i dokładność.

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij w gwiazdkę, aby ocenić nasz wpis!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

How we work
Contact us

Chcesz wiedzieć więcej?

Skontaktuj się z nami
Dbamy o Twoją prywatność i chcemy, abyś w czasie korzystania z naszych usług czuł się komfortowo. Dlatego prezentujemy Ci najważniejsze informacje o zasadach przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych oraz plikach cookies, które są wykorzystywane przez nasz Serwis. Informacje te zostały przygotowane z uwzględnieniem RODO, czyli ogólnego rozporządzenia o ochronie danych. View more
Akceptuję!
tel: 603 790 039