13/04/2023

Jak wyczyścić poczerniałe srebro?

Jak wyczyścić poczerniałe złoto? - blog Skup Sefina

Strona główna » Blog » Jak wyczyścić poczerniałe srebro?

Czas czytania: 3 minuty

Jak wyczyścić poczerniałe srebro?

Jesteś osobą, która nie wyobraża sobie swojej stylizacji bez błyszczącej biżuterii a ozdoby, które nosisz są dość stare i zastanawiasz się, jak przeprowadzić profesjonalne czyszczenie srebra? Posiadasz zabytkową zastawę stołową wykonaną z atrakcyjnego metalu szlachetnego, jednak nie nadaje się ona do użytku ze względu na przestarzały wygląd? Sprawdź, jaką wartość ma poczerniałe srebro oraz w jaki sposób je wyczyścić, tak aby nie uległo ono zniszczeniu.

Od czego czernieje srebro?

Srebro to jeden z najczęściej wykorzystywanych metali szlachetnych do produkcji różnego rodzaju ozdób biżuteryjnych oraz innych elementów codziennego użytku. Nieodpowiednie traktowanie tego kruszcu sprawia, że jego wygląd zmienia się wraz z upływem czasu. Poczerniałe srebro jest rzeczą nieuniknioną, a jego ciemnienie to naturalny proces. Dlaczego tak się dzieje?

Srebro jest bardzo delikatnym kruszcem, dość podatnym na różnego rodzaju czynniki zewnętrzne. Czernienie takiego metalu jest procesem naturalnym i nie zawsze jest się w stanie temu zaradzić. Najczęściej dzieje się tak ze względu na wszelkie zanieczyszczenia obecne w powietrzu, które mają bezpośredni kontakt z biżuterią lub przedmiotami srebrnymi. Ich powierzchnia pokrywa się ciemnym nalotem, a zawarte w nim związki siarki wchodzą w reakcję ze srebrem. Warto jednak wiedzieć, iż nawet najdokładniejsze przechowywanie srebra i dbanie o jego najmniejszą styczność z powietrzem może nie uchronić go od ciemnienia. Poczerniałe srebro jest również skutkiem ubocznym typowych dla tego metalu właściwości chemicznych. Nawet kontakt ze skórą lub inną powierzchnią jest w stanie sprawić, że jego barwa się zmieni.

Jaką wartość jubilerską ma poczerniałe srebro?

Srebro występuje w wielu próbach. Jest to powszechny termin wykorzystywany przez jubilerów, dzięki któremu można określić zawartość czystego metalu w danym stopie srebra. Aby uzyskać pełnowartościową biżuterię, konieczne jest jego stopienie z innymi metalami, tak aby uzyskać optymalne wartości pozwalające na stworzenie danego przedmiotu. Polski Urząd Probierczy wyróżnił 4 typowe próby srebra:

  • 925,
  • 875,
  • 830,
  • 800.

Ze względu na to, że poczerniałe srebro świadczy o tym, że wykorzystany metal jest prawdziwy, nie traci ono swojej wartości. Ciemnienie oznacza jedynie utlenienie się kruszcu pod wpływem tlenu siarki. Oczywiście, jeśli mowa o chęci sprzedaży biżuterii, na której widoczne jest czarne srebro, to z pewnością uzyska się za nią mniejszą kwotę. Należy jednak wiedzieć, że istnieje kilka sposobów na jego czyszczenie.

Czy wyczyszczenie srebra ma wpływ na wartość w skupie?

Aby srebro nie czerniało, warto o nie regularnie dbać. Biżuterię należy przechowywać w specjalnych, szczelnych pojemnikach lub folijkach, tak aby na co dzień nie miało styczności z powietrzem. Dobrze jest również zdejmować tego typu ozdoby w trakcie kąpieli. Srebro inwestycyjne jest podatne na niedoskonałości, w tym właśnie ciemnienie lub powstawanie białych nalotów (tzn. Milk Spotów). Poczerniałe srebro jest jednak uznawane bardzo często jako naturalny kruszec, dlatego nie ma różnicy w jego wycenie w porównaniu do srebra błyszczącego się. Na cenę skupu srebra mają jednak wpływ inne kwestie. Wśród nich wymienia się np.:

  • próbę srebra,
  • wagę przedmiotu,
  • aktualne ceny,
  • postać towaru.

Podsumowanie – poczerniałe srebro

Jak wspomniano wcześniej, czernienie srebra to proces całkowicie naturalny i nie da się na niego za bardzo wpłynąć. Możliwe jest jednak czyszczenie srebra, które można wykonać nawet samodzielnie we własnym zaciszu domowym. Istnieje kilka sposobów na to, aby srebro wróciło do swojego naturalnego zabarwienia. Do najbardziej skutecznych metod zalicza się:

  • czyszczenie srebra sodą – sodę należy wymieszać z wodą tak, aby powstała gęsta pasta; srebrną zastawę należy delikatnie potrzeć powstałą mazią, a następnie zmyć przefiltrowaną wodą,
  • czyszczenie srebra aluminiową folią – folię należy umieścić w szklanej misce, następnie należy na jej dnie umieścić biżuterię, tak aby materiał dotykał całego przedmiotu; do pojemnika wystarczy wlać wodę zmieszaną z połową szklanki sody oczyszczonej,
  • czyszczenie srebra pastą do zębów, cytryną lub coca-colą – wymienione przedmioty zawierają w swoim składzie substancje, która umożliwiają zmyć niewielką ilość zabrudzeń na srebrnych przedmiotach.

Przed wyczyszczeniem danej biżuterii warto sięgnąć po poradę specjalisty. Można udać się do jubilera, u którego zakupiona była ozdoba i spytać go, czy możliwe jest jej wyczyszczenie.

Jeśli jest się zdecydowanym na sprzedaż poczerniałego srebra, to być może nie ma konieczności jego mycia. W danym miejscu zajmującym się skupem metali dobrze jest wcześniej dowiedzieć się, czy czyszczenie srebra będzie konieczne do uzyskania większej kwoty za dany przedmiot.

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij w gwiazdkę, aby ocenić nasz wpis!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

How we work
Contact us

Chcesz wiedzieć więcej?

Skontaktuj się z nami
Dbamy o Twoją prywatność i chcemy, abyś w czasie korzystania z naszych usług czuł się komfortowo. Dlatego prezentujemy Ci najważniejsze informacje o zasadach przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych oraz plikach cookies, które są wykorzystywane przez nasz Serwis. Informacje te zostały przygotowane z uwzględnieniem RODO, czyli ogólnego rozporządzenia o ochronie danych. View more
Akceptuję!
tel: 603 790 039