Strona główna » Blog »
Czas czytania: 2 minuty
Interesuje Cię 18k złoto lub 14k złoto i zastanawiasz się, co dokładnie oznaczają tzw. karaty w złocie? Chcesz się dowiedzieć, czym one są oraz w jaki sposób wpływają na proces skupu szlachetnego surowca? Jednostka, którą posługują się jubilerzy, a także doświadczeni inwestorzy, może okazać się przydatna w trakcie dokonywania jakiejkolwiek wymiany, której przedmiotem jest złoto. Dowiedz się, co to są karaty w złocie, jak je rozpoznać oraz w jaki sposób wpływają one na cenę kruszcu i zapewnij sobie najwyższej jakości usługę, której uczciwość i rzetelność ocenisz, opierając się na swojej profesjonalnej wiedzy.
Każdy, kto, chociaż na chwilę miał do czynienia z jednym z najbardziej szlachetnych surowców, powinien wiedzieć, co oznaczają karaty w złocie. Jest to bowiem najczęstsze określenie próby złota, które spotykane jest przede wszystkim w jubilerstwie. Mówiąc innymi, wartość karatów w złocie świadczy o tym, ile czystego pierwiastka zawiera się w danej stopie. Najbardziej spotykany wartości to:
- 8k złoto,
- 18k złoto,
- 14k złoto,
- 24k złoto.
Najwyższa liczba mówi o tym, iż złoto jest próby 1000. Jest to tzw. metal czysty, bez domieszek. Ze względu na swoje właściwości nie nadaje się do obróbki jubilerskiej. Dlatego w tej branży najczęściej stosuje się 18k złoto. Jest to tak zwana próba 750, co na przeliczenie oznacza, iż w składzie znajduje się aż 75% czystego surowca. Pozostałą zawartość stanowią między innymi srebro, cynk czy pallad. Dzięki nim możliwe jest uzyskiwanie różnych barw oraz kształtów np. w trakcie tworzenia biżuterii. Zaznacza się, iż im więcej karatów tym więcej zawartego złota. Decydując się na zakup kolczyków, naszyjnika czy bransoletki warto więc zwrócić uwagę na wysokość próby bądź sprawdzić ilość karatów w złocie.
Czy karaty w złocie wpływają na cenę kruszcu?
Próbę złota, a więc zawartość karatów w złocie, określa się za pomocą specjalnego badania. W trakcie jego przebiegu wykorzystuje się kamień probierczy, czyli płytkę, na której robi się ślad badanym przedmiotem. Uzyskany wynik podaje się z dużą dokładnością w trakcie tzw. cechowania. Oznaczenia bardzo często można zauważyć gołym okiem na gotowych wyrobach jubilerskich. Decydując się na zakup złota, bardzo ważnym czynnikiem mającym wpływ na przebieg transakcji jest jego cena.
Biorąc pod uwagę zawartość cennego surowca w danym elemencie, najczęściej można spotkać się z określeniem, że im wyższa próba, tym wyższa cena. Wybierając dla siebie odpowiedni wyrób biżuteryjny, warto jednak wziąć pod uwagę nie tylko jego koszt, ale również zawarte karaty w złocie. Trzeba bowiem podkreślić, że czyste złoto, czyli 24k karatowe, jest mało wytrzymałe. Bardzo szybko pojawiają się na nim rysy, a biżuteria wykonana z tej próby szybko ulega deformacji. Najlepiej zdecydować się na 18k złoto oraz 14k złoto. Te dzięki zawartości innych metali, charakteryzują się znacznie lepszą trwałością.
Czy w skupie złota brane pod uwagę są karaty?
Niekiedy na rynku inwestycyjnym można spotkać się z określaniem czystości złota. W tym przypadku podaje się karaty w złocie. To o najwyższej próbie (999) będzie posiadało wspomniane wcześniej 24 karaty. Najniższej natomiast (próba 333) oznacza się liczbą 8 karatów w złocie. Średnia i najbardziej popularna wśród złotych wyrobów próba 585 to zawartość 14k złota. Decydując się na skup złota, można spodziewać się, iż druga strona współpracy poda wartość próby w karatach. W takim przypadku dobrze jest wiedzieć, która liczba oznacza jaką zawartość metalu. Jeżeli podejmujesz decyzję o współpracy to powinieneś dobrze wybrać miejsce, najlepiej sprawdzony skup złota w Twojej okolicy. Dzięki takiej decyzji dajesz sobie możliwość przeprowadzenia legalnej transakcji.
Nasza firma, Skup Sefina, oferujemy skup złota, skup srebra, skup palladu oraz szeroko pojęty skup metali szlachetnych już od ponad 20 lat. Nasze doświadczenie zdobyliśmy i zdobywamy nadal aktywnie prowadząc biznesy i spoglądając na interes naszych Klientów. Jako redakcja staramy się dostarczać ciekawych treści na naszym blogu!