Strona główna » Blog »
Czas czytania: 2 minuty
Ze względu na niską cenę wyroby o próbie złota 417 cieszą się dużą popularnością. Ich trwałość i koloryt uzyskiwana jest poprzez mieszanie stopów złota z innymi metalami. Tego typu ozdoby w niczym nie ustępują produktom o wyższej zawartości kruszcu.
Złota próba 417
Czyste złoto jest bardzo miękkie i z tego względu nie nadaje się do tworzenia biżuterii użytkowej. Dzięki wykorzystaniu domieszek innych metali uzyskać można materiał do tworzenia wyrobów jubilerskich. Zdecydowanie wpływa to na cenę tworzonych produktów. Niezwykle efektowne i odporne na czynniki mechaniczne są również ozdoby o średniej zawartości czystego złota. Próba złota 417 określa zawartość czystego kruszcu w stopie. Tym samym stanowi to wyrażenie współczynnika procentowego zawartości czystego złota w produkcie. Określenie próby w karatach jest również miarą zawartości złota. 10- karatowe złoto odpowiada próbie o zawartości złota 41,7%. Z pewnością na pierwszy rzut oka nie można odróżnić klasyfikowanego produktu. W dużej mierze zależy to od pozostałych składników. W branży jubilerskiej najczęściej stosuje się domieszki cynku, miedzi, palladu, niklu, a czasem niewielkiej ilości srebra bądź platyny. W zależności od potrzeb złoto próba 417 jest uzyskiwana poprzez dowolne mieszanie stopów różnych metali.
Próba 417 dotyczy tylko wyrobów ze złota z domieszką innych metali. W branży jubilerskiej najczęściej stosuje się wiele stopów dla uzyskania intensywnej żółtej barwy. Nie oznacza to jednak, że produkt został wykonany ze złota najwyższej próby. Im wyższa zawartość kruszcu w stopie, tym jaśniejszy powstaje wyrób. Z kolei dla utrzymania danego blasku złota warto zadbać o pielęgnację wyrobów złotniczych. Tracą one blask na skutek występowania dwutlenku węgla w powietrzu. Złoto stopniowo zmienia swój kolor. Okazuję się, że przy pomocy mydła szarego i letniej wody można skutecznie przywrócić intensywność koloru.
W jakich produktach znajduje się próba 417?
W zależności od kontynentu różnie kształtuje się sprzedaż biżuterii złotej z niską próbą. W Stanach Zjednoczonych najniższą wykorzystywaną w jubilerstwie jest próba złota 417. W skład niższych stopów wchodzą różne metale. Każda próba ma swoje zalety oraz wady. Ich wybór w dużej mierze zależy od indywidualnych preferencji oraz potrzeb. Próba 417 rewelacyjnie zdaje egzamin w pracowniach jubilerskich. Materiał o takiej zawartości złota wykorzystywany jest do tworzenia ozdób codziennego użytku. Niezwykle twardy i odporny na zarysowania pozwala na tworzenie w pracowniach obrączek, pierścionków, bransoletek oraz łańcuszków. Szczególnie gdy są to wyroby noszone codziennie bez względu na okoliczności. Wysoka zawartość kruszcu nie powoduje utraty blasku złota nawet w ekstremalnych warunkach. Częste mycie rąk z zużyciem środków chemicznych nie powoduje uszkodzenia biżuterii. Styczność z żywnością bądź kosmetykami również nie wpływa negatywnie na jakość wyrobów o tej próbie. Należy również pamiętać, że stan zdrowia bądź czynniki zewnętrzne nie wypływają na ciemnienie lub śniedzenie biżuterii.
Pracownie jubilerskie dla uzyskania ciekawej i niepowtarzalnej barwy cennego kruszcu zaczęty eksperymentować z domieszkami stopów na dużą skalę. Złoto o tej próbie może mieć różny blask, a nawet inny kolor. Ogromną popularność zyskały obrączki ślubne z białego złota z czarnym ornamentem. Z kolei niezwykle modne zaręczynowe pierścionki dzięki zastosowaniu stopu złota ze srebrem i miedzią otrzymały nowy blask w odcieniu różowego.
Nasza firma, Skup Sefina, oferujemy skup złota, skup srebra, skup palladu oraz szeroko pojęty skup metali szlachetnych już od ponad 20 lat. Nasze doświadczenie zdobyliśmy i zdobywamy nadal aktywnie prowadząc biznesy i spoglądając na interes naszych Klientów. Jako redakcja staramy się dostarczać ciekawych treści na naszym blogu!