Strona główna » Blog »
Czas czytania: 2 minuty
Biorąc dosłownie jedno z polskich przysłów, które głosi, iż nie wszystko złoto, co się świeci, można śmiało przyznać mu jak największą rację. Nie ma wątpliwości co do tego, iż surowiec ten należy do najbardziej pożądanych na rynku inwestycyjnym. Na przestrzeni lat jego wartość stale wzrasta, zwiększając szansę na szybki i solidny zarobek wszystkim inwestorom. Wracając do przysłowia, należy wiedzieć, że tak pożądany metal szlachetny kusi również wszelkich fałszerzy. Dowiedz się, jak rozpoznać fałszywe złoto i zapewnij sobie legalną i bezpieczną transakcję, dzięki której się wzbogacisz.
Jak się nazywa fałszywe złoto?
Każdy inwestor, który pokłada swoje pieniądze w metale szlachetne, powinien potrafić odróżnić je od podróbek. Pierwszą rzeczą, o jaką warto się zatroszczyć, jest wiedza na temat tego, jak nazywa się fałszywa złoto. Surowiec ten jest bowiem bardzo podobny do kilku innych, znacznie mniej drogocennych. Minerałem, który wyglądem przypomina złoto, jest piryt, inaczej siarczek żelaza. Innym dość popularnym zamiennikiem cennego minerału, wykorzystywanych często przez oszustów jest tombak. Jest to stop miedzi i cynku, które w połączeniu tworzą bardzo podobny materiał, który funkcjonuje jako fałszywe złoto
Jak rozpoznać fałszywe złoto?
Wyróżnia się kilka czynników, dzięki którym można rozpoznać fałszywe złoto. Robi się to zarówno u specjalistów, jak i we własnym zaciszu domowym.
Analiza spektrometrem
Spektrometr to urządzenie, które służy do badania składu danego surowca. Pozwala na analizę materiału, uwzględniając wszelką jego zawartość. Takie działanie pozwala na wykrycie ewentualnych elementów fałszywego złota zawartego w danym surowcu.
Magnes
Jednym z łatwiejszych, domowych sposobów na sprawdzenie, czy złoto jest fałszywe, jest wykorzystanie magnesu. Surowiec jest tzw. diamagnetykiem, dlatego nie powinien zostać przyciągnięty. Ten test może się jednak okazać niezbyt skuteczny w przypadku dobrze sfałszowanego złota.
Przebarwienia
Metoda, która wymaga czasu, służy do obserwacji koloru surowca. Fałszywe złoto po upływie kilku godzin, dni lub nawet miesięcy, może wyblaknąć.
Weryfikacja wagi i wymiarów
Przed zakupem złota, warto zapoznać się z jego wagą oraz dokładnymi wymiarami. To działanie jest zazwyczaj wskazane w przypadku monet. Polega na zapoznaniu się z normami, jakie istnieją dla danego surowca oraz dokładnym zmierzeniu danego surowca.
Aplikacja, która sprawdza dźwięk
Podkreśla się, iż fałszywe złoto można rozpoznać za pomocą dźwięku. Najczęściej metodę wykorzystują doświadczeni kolekcjonerzy. Prawdziwa moneta, sztabka będzie posiadała długi, charakterystyczny dźwięk, podróbki natomiast będą się od niego różnić. Na rynku powstało kilka aplikacji, dzięki którym można dokonać tego rodzaju testu.
Gdzie najczęściej można znaleźć fałszywe złoto?
Ze względu na to, że złoto wciąż stanowi bardzo cennym w świecie finansów, niemało osób decyduje się na jego podrobienie. Inwestorzy, którzy decydują się na skup złota w postaci:
- sztabek,
- monet,
- biżuterii,
lub innych elementów zawierających ten pierwiastek, powinni być nadzwyczaj wyczuleni na wszelkie oznaki, które mogą świadczyć o fałszywym złocie. Dzięki temu mogą oni dokonywać legalnych, ale i przynoszących zyski transakcji. Najczęściej fałszywe złoto można znaleźć na miejskich ryneczkach, w internecie na niesprawdzonych stronach. Istnieją również nieznani dostawcy, którzy pod przykrywką wyjątkowej inwestycji, nagabują ludzi na nic niewarte monety czy sztabki fałszywego złota. Osoby, które chcą zdecydować się na skup szlachetnego materiału, powinny szukać go wyłącznie w sprawdzonych, legalnych źródłach. Należy bowiem pamiętać, iż posiadanie fałszywego złota nie jest karalne. Wszelkie sprawy sądowe w razie oszustwa mogą być więc utrudnione. Złota nie należy jednak unikać. Wystarczy kupować je z pewnych źródeł.
Nasza firma, Skup Sefina, oferujemy skup złota, skup srebra, skup palladu oraz szeroko pojęty skup metali szlachetnych już od ponad 20 lat. Nasze doświadczenie zdobyliśmy i zdobywamy nadal aktywnie prowadząc biznesy i spoglądając na interes naszych Klientów. Jako redakcja staramy się dostarczać ciekawych treści na naszym blogu!