18/11/2022

Znak mennicy na monecie – co to znaczy?

Znak mennicy na monecie – co to znaczy? - Blog Sefina

Strona główna » Blog » Znak mennicy na monecie – co to znaczy?

Czas czytania: 3 minuty

Zajmując się obrotem złotych lub srebrnych monet, lub dysponując pieniędzmi na co dzień, z pewnością mieli Państwo okazję natrafić na tzw. identyfikator. Być może ze względu na jego mały rozmiar, nie zawsze było to tak oczywiste. Warto wiedzieć, iż każda moneta polska oznaczona jest właśnie takim znakiem menniczym. Ten odgrywa niezwykle ważną rolę w trakcie jej wartościowania. Znak mennicy jest jednak nie tylko symbolem najwyższej jakości, ale pełni również inne, ciekawe funkcje. Zachęcamy do sprawdzenia, co dokładnie oznacza taki identyfikator oraz dowiedzenia się, co warto o nim wiedzieć.

Gdzie znajdę znak mennicy?

Znaki mennicze zaczęły pojawiać się już w starożytności. Pełniły one wiele funkcji, wśród których za podstawową uznawano oznaczenie mennicy, w jakiej przedmiot był wykonany. Najczęściej było to oznaczenie mincmistrzów, mincerzy i probierzy, którzy wykonywali monety. Niekiedy można było również spotkać symbole urzędników, odpowiedzialnych za skarb państwa. Obecnie na całym świecie można znaleźć takie identyfikatory, a każdy kraj posiada nieco inne symbole. W Polsce uchwalono możliwość umieszczania na monetach pierwszych liter miast, w których znajdowała się mennica. Przykładowe oznaczenia to:

  • litera B – Bydgoszcz,
  • litera P – Poznań,
  • litera L – Lublin,
  • MW – mennica warszawska (1792-1795),
  • monogram “mb” – stosowany od roku 1065.

Na polskich monetach znak mennicy nie jest widoczny na pierwszy rzut oka. Aby dostrzec też istotny symbol, należy dokładnie się przyjrzeć stronie, na której widnieje orzeł. Znak umieszczany jest bowiem pod jednym ze szponów tego właśnie ptaka. Warto wspomnieć, iż niektóre współczesne monety nie posiadają już tradycyjnego znaku menniczego.

Co oznacza znak mennicy na monecie?

Znak mennicy to symbol, który wyrażany był zazwyczaj w postaci jednej bądź kilku liter. Współcześnie, najczęściej spotykane monety zawierają wspomniany już wcześniej znak łączący litery M i W, który oznacza nic innego jak dawną Mennicę Warszawską. Pomimo tego, że obecnie nie zawsze umieszcza się znak mennicy ma monecie, to wskazuje ona na kilka istotnych kwestii. Powinno to zainteresować zwłaszcza osoby, które interesują się kolekcjonerstwem monet lub ich obrotem. Identyfikator w postaci znaku mennicy uznawany jest bowiem między innymi za:

  • znak autentyczności – Mennica Polska dbając o to, by właściciele tworzonych przez nią monet byli jak najbardziej usatysfakcjonowani, oznaczają jednak swoje monety i numizmaty nie tylko symbolem mennicy, ale niekiedy również certyfikatem autentyczności,
  • symbol wysokiej jakości wykonania – dla niektórych osób znak mennicy widoczny na monecie zwiększa jej wartość; poza tą cechą, do istotnych kwestii wpływających na wartość monety, zalicza się również próbę metalu, z jakiego została ona wykonana,
  • wskaźnik dużej wartości sentymentalnej – znak mennicy to symbol, który wskazuje na szacunek do historii oraz tradycji, co w szczególności doceniają doświadczeni kolekcjonerzy.

Znak mennicy – co oznacza, jak go nie ma?

Znak mennicy w żaden sposób nie oznacza, że nie można nią dysponować i obracać w życiu codziennym. Brak symbolu wskazuje raczej na fakt, iż moneta nie została wybita w warszawskiej Mennicy Państwowej. Do dziś nie zawsze wiadomo, w jakim miejscu przedmiot bez znaku mennicy na monecie został wybity. Dawni badacze i kolekcjonerzy uważali, iż była to mennica w Leningradzie. Obecnie jednak istnieje wiele teorii na ten temat, a niektóre z nich uznawane są nawet za legendy. Najpopularniejszym (traktowanym za najbardziej prawdopodobne) stwierdzeniem jest przyjęcie, że produkcją monet bez znaku mennicy zajmowali się profesjonaliści w słowackiej mennicy w Kremnicy. Nie ma jednak wystarczających dokumentacji na to, aby móc to bezwzględnie zatwierdzić.

Do najmniej spotykanych monet bez znaku mennicy należy obiegowa moneta z okresu PRL o wartości dziesięć groszy. Pochodzi ona z 1973 roku, a katalogi, które obejmują ten czas produkcji, wskazują, że istnieje tylko pięć sztuk takiej monety, co oznacza się stopniem rzadkości R8.

Czy znak mennicy na monecie podnosi lub obniża wartość?

Znak mennicy na klasycznej monecie w żaden sposób nie obniża lub podwyższa jej wartości. O takiej własności można mówić w przypadkach takich, jak wyżej opisany, czyli tyczącym się monet kolekcjonerskich. O wartości monety świadczą bowiem takie czynniki jak:

  • nakład,
  • wygląd,
  • tematyka,
  • stan,
  • materiał,
  • znaczenie historyczne.

Biorąc pod uwagę te kwestie, można domyślić się, iż wyprodukowanie pięciu unikatów dziesięciogroszówek w PRL, podbiło znacząco ich cenę. Na aukcjach internetowych można było znaleźć bardzo wysokie kwoty, jakie należało uiścić, by wejść w posiadanie wyjątkowego egzemplarzu. W październiku 2020 roku cena za monetę bez znaku mennicy wynosiła ponad 24 tysiące złotych, tym samym została ona okrzyknięta najdroższą monetą z PRL-u. Istnieją także inne przykłady monet bez znaku mennicy, których wartość jest znacznie większa niż ta dawniejsza. Należy jednak mieć na uwadze, iż na ostateczną cenę wpływa również wiele innych, wyżej wymienionych czynników.

Znak mennicy na monecie – co jeszcze warto wiedzieć?

Inwestycja w monety obiegowe i kolekcjonerskie może przynieść bardzo spore zyski finansowe. Czynność ta uznawana jest za jedną z najlepszych metod służących do przechowywania kapitału oraz pomnażania majątku. Wpływa na to nie tylko łatwość sprzedaży monet, ale również anonimowość oraz wysoka płynność. W sklepie Sefina znajdą Państwo wiele unikatowych i wartościowych monet w najbardziej atrakcyjnych cenach. Zachęcamy do kontaktu telefonicznego lub mailowego.

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij w gwiazdkę, aby ocenić nasz wpis!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

How we work
Contact us

Chcesz wiedzieć więcej?

Skontaktuj się z nami
Dbamy o Twoją prywatność i chcemy, abyś w czasie korzystania z naszych usług czuł się komfortowo. Dlatego prezentujemy Ci najważniejsze informacje o zasadach przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych oraz plikach cookies, które są wykorzystywane przez nasz Serwis. Informacje te zostały przygotowane z uwzględnieniem RODO, czyli ogólnego rozporządzenia o ochronie danych. View more
Akceptuję!
tel: 603 790 039